Ankraj Elemanları | Neksan Mekanik | Mermer Granit Cephe Kaplama Bağlantı Elemanları

Menu

Galvaniz Teknik Bilgi

 Sıcak Daldırma Galvaniz nedir?

Sıcak Daldırma Galvaniz yöntemi çeliği korumanın bilinen en mantıklı yöntemidir. Adından da anlaşılacağı gibi sıcak daldırma yöntemi demir veya çeliğin tamamen ortalama 460 ͦC eritilmiş sıvı çinko dolu sıcak havuzlara daldırılıp çıkartılmasıyla gerçekleşir. Bu yöntemin sonucunda metalin üzeri micronlarla ölçülen bir zırh ile kaplanmış olur.

Bu zırh bir çok atmosferik ortamda dahi paslanmayı önler.Sıcak daldırma uygulanan bir tasarım, ilk günkü direncini, bakım-onarım gerektirmeden yıllarca koruyabilir. Kaplama kontrolü ASTM A123, EN ISO 1461 standartlarında gerçekleştirilir. Testler mikrometre veya tahribatsız muayene ölçüm aletleri ile yapılır ve standartlarla uyum karşılaştırılır.

Çelik, tasarım özgürlüğü sağlayan, verimli bir yapı malzemesidir . Bununla birlikte, atmosfer ve diğer sert ortamlara maruz projeler için korozyondan korunma çok önemlidir. Genellikle büyük inşaat projeleri için uzun ömürlü, dayanıklı ve 50-100 yıllık korozyondan korunma hedefi vurgulanmaktadır. Zorlu ortamlarda sıcak daldırma galvanizin korozyon korumasını gösteren sayısız örnek vardır.

( SDG ) sıcak daldırma galvanizin geniş kullanım alanının nedeni, kaplamanın üç katlı koruyucu özelliğidir. Bariyer kaplama gibi, tamamen çelik yüzeyi kaplar ve metalürjik bağ oluşturarak çeliği aşındırıcı etkilerden korur. Kaplamada hasar ya da küçük bir süreksizlik meydana gelse bile, çinko bu bölgede kendini feda ederek katodik koruma özelliği ile çeliği korur. Son olarak, kaplamanın doğal yollardan ayrışması halinde, yüzey üzerinde ek bir koruma tabakasının oluşması sağlanır. 

Sıcak Daldırma Galvaniz kullanım alanları

Sıcak Daldırma Galvanizleme(SDG)basit anlamda kompozisyonu ve tasarımı uygun çelik malzemelerin uygun temizleme aşamasından geçirildikten sonra eriyik çinko kazanına daldırılmasıyla gerçekleşir.Bu yöntemde çinkonun ergitildiği küvetin ebatlarıyla bağlantılı olarak en geniş galvanizleme ürün portföyüne ulaşılır.Özellikle çelik yapılarda kullanılan konstrüksiyonlar montaj kolaylığı ve uzun dayanım ömrü sayesinde son yıllarda ülkemizde de sıkca tercih edilmektedir. SDG yaklaşık 150 yıldır tüm dünyada başarıyla uygulanmaktadır. En önemli özelliği diğer kaplama yöntemlerine göre daha ekonomik olmasıdır. Ayrıca Enerji Nakil Hattı gibi çelikle yapılması zorunlu hatlarda bakım zorluğu nedeniyle en uzun servis ömrü sağlayacak kaplama yöntemi tercih edilmektedir.Bu da kaçınılmaz şekilde SDG olmalıdır.Buna benzer durum endüstriyel tesisler,enerji üretim tesisleri içinde geçerlidir. Türkiye deki deprem gerçeği özellikle son Marmara depremi sonrası endüstriyel yada evsel bina yatırımlarının çelik esaslı olarak tercih edilmesine sebep olmuştur.Bu da çelik yapıların galvanizlenmesi gerekliliği nedeniyle SDG sektörünün gelişmesini olumlu anlamda etkilemiştir. Bunun yanında özellikle enerji sektörü olmaküzere, inşaat, tarım, gibi pekçok sektörde SDG kullanılmaktadır.

Başlıca kullanım alanları şöyledir; 

 

İNŞAAT SEKTÖRÜ

Endüstriyel tesis çelik konstrüksiyonları (Çelik aksamlar, makina parkı, -konveyörler)

Çelik bina kolon kirişleri

Cephe Bağlantı elemanları, Ankrajlar, Profiller civata, somun vs.

Çatı kaplama elemanları

Yağmur olukarı Endüstriyel ızgaralar (gratings)

Çit,çevre koruma elemanları

Otoyol korkulukları

Yangın merdivenleri

 

ENERJİ SEKTÖRÜ

Enerji nakil hatları

Aydınlatma direkleri

Travers, potans,şaseler

İzolatör demirleri

Topraklama elemanları

Paratoner Enerji santralleri (Doğalgaz, Rüzgar, vs) çelik elemenları

Trafo Binaları 

TARIM SEKTÖRÜ

Sulama aparatları (Boru vs) Sera konstrüksiyonları

Tarım aletleri

Tarım makinaları 

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

Otomobil aksamları, şase, benzin borusu

Stepne, basamak, zincir, takoz

Tır şaseleri, kasalar, branda elemanları

Demiryolları iletim hatları

Vagon sanayi  

 

DİĞER

Karayollari İşaret levhaları

Yönlendirme tabelaları

Şehir mobilyaları (Park-Bahçe konstrüksiyonları, duraklar, reklam ilan tabelaları)

Oyun parkları, lunaparklar

Evsel inşaat elemanları (Balkon korkuluğu, merdiven, çit vs)

Boyler, kazan,tank, termosifon kazanları

Çöp konteynerleri

Havaalanı, liman işletmeleri iskele yapıları

Kıyı otelleri çelik yapıları

Su sporları, dağcılık malzemeleri

Bütün bunlardan ayrıca gündelik yaşamda kullanılan ve tasarımı Sıcak Daldırma Galvanize uygun hertürlü çelik malzeme galvanizlenebilir. Başlıca tabaka, şerit boru, tüp, tel, tel halat, yapısal şekiller ve çok sayıda madeni eşyalardır.

 

Elektro Galvaniz nedir?

 

Elektro galvaniz kaplama; kimyasal alaşımlarla çinko anottan koparmış olduğu eriyiği katot üzerindeki malzemeye yapıştırarak galvanizlenen malzemeye kısmen de olsa sertlik kazandıran parlak görünümlü kimyasal bir malzemedir. Kaplama kalınlığı 8-12 µ’dur. Aynı zamanda istenirse kaplama kalınlığı kontrol edilebilir. Kaplanan çelik yüzey boyunca elektrik yükünü arttırarak veya hızını yavaşlatarak, kaplama kalınlığı arttırılabilir. Elektro galvaniz ince bir kaplama olup güçlü bir koruma sağlar.

Cıvata ve benzeri bağlantı elemanları elektro galvaniz yöntemi ile kaplanmaktadır. Sarı ve beyaz olarak iki renkte kaplama yapılır.

 


2014 © Tüm hakları saklıdır.


SERTİFİKALARIMIZ

İletişim Bilgileri


Neksan Mekanik Mermer, Granit, Doğal Taş, Tuğla Cephe Kaplama Bağlantı Elemanları

 

Adres: Organize Sanayi Bölgesi 3. Cadde No:11 NEVŞEHİR / TÜRKİYE
Telefon: +90 850 259 25 50 - +90 384 242 90 26 - +90 384 242 90 27

Gsm: +90 537 978 78 74
Faks: +90 384 242 90 28
E-Posta: info@neksanmekanik.com